• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şirince Gezi Rehberi

 • Oyla
  Loading...

Şirince Köyü  Gezi Rehberi

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı adı gibi şirin mi şirin bir köydür. Kuruluşu M.Ö 5. yüzyıla dayanan bu köyün bir diğer adı da ‘Kırkanca’dır. Köyün girişinden itibaren eski Rum evleri tüm görkemiyle sizi karşılamaktadır. Tertemiz havası, kuş cıvıltıları ve zeytin ağaçları ile taçlandırılmış yolları adeta cennetten bir köşe hissi vermektedir. Şirince Köyü, şu anki halini muhafaza edebilmek için yerel halk tarafından uzun bir süre ‘Çirkince’ olarak anılmıştır. Bu isim sayesinde turistleri çekmeyeceği ve köyün bozulmayacağına inanılmıştır. Ancak Maya Takvimi’nde kıyamet sonrası zarar görmeyecek tek yer olarak adı geçtiği fark edildikten sonra İzmir’in en çok turist çeken ilçelerinden biri haline gelmiştir.

Şirince Gezilecek Yerler

Adım attığınız andan itibaren sizi içine çeken bu şirin köyde görülmesi gereken birbirinden eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

1) Köy sokakları: Şirince Köyü’nün en belirgin özelliklerinden biri benzersiz Rum evleri ve bozulmamış tarihi dokusuyla duran köy sokaklarıdır. Köyün tüm sokaklarını gezerek bu eşsiz güzelliğe tanıklık edebilir; bu sırada sokak boyunca devam eden hediyelik eşya dükkânlarını turlayabilirsiniz. Tüm sokakları yerel halkın çeşitli eşyalar sattığı dükkânlarla dolu olan bu yerde aynı zamanda şarap mahzenlerinden şarap tadımı da yapabilirsiniz.

2) Nesin Matematik Köyü: Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin tarafından yaptırılan, çocuklara matematiği sevdirmeyi görev edinmiş bir nevi kamp alanıdır. Şirince gezimanya Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunan bu köyde yaz aylarında belirli bir ücret karşılığında çocuklara matematik dersi verilmektedir.

3) Şirince Şarap Mahzenleri: Üzüm bağları ve zeytin ağaçları tarafından çevrili olan Şirince Köyü, ülkemizin şarap üretiminde ilk sıralarda yer alan bir bölgedir. Gelirinin birçoğunun şarap üretiminden sağlandığı bu küçük köyde birbirinden farklı mahzenler ve şarap çeşidi bulunmaktadır. Bir yandan bu mahzenleri gezip tarihi dokuları gözlemleyebilir bir yandan da eşsiz meyvelerden yapılan bu harika şarapları tatma fırsatı bulabilirsiniz.

4) Aziz John Baptist Kilisesi: Köydeki iki kiliseden büyük olanıdır. 1832 yılında inşa edilen kilise zamanla ve restorasyonlar sırasında tarihi yapısının bir kısmını kaybetmiş olsa da görkemli görüntüsü aynı şekilde durmaktadır. Özellikle içindeki dilek havuzuyla turistleri kendine çeken bu kilise içerisinde bulunan restoranı ve şarap mahzeniyle hizmet vermektedir.

Şirince Nerede?

Şirince, Ege’nin incisi İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köydür. Selçuk merkezden 10 km uzaklıkta bulunan bu güzel köy denizden 350 metre yüksekliktedir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na uzaklığı 70 km’dir.

Şirince Ne Zaman Gidilmeli?

Şirince Akdeniz ikliminin hâkimiyeti altındadır. Bu sebeple kışları ılık ve yağışlı yazları sıcak ve kurak geçer. Ancak İzmir’in deniz kıyısındaki ilçeleri ve köylerine göre yüksekte kaldığı için Şirince’de yaz aylarında bile sokaklarda yürürken ılık rüzgârları hissetmeniz mümkündür. Köy, dört mevsim gelen turistlere ev sahipliği yapmasına rağmen en kalabalık olduğu zaman bahar aylarıdır.

Şirince Nerede Kalınır?

Şirince, konaklama için yaz-kış birçok alternatife sahiptir. Köyün içinde ve çevresinde butik oteller, pansiyonlar ve görkemli oteller arasından zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Tarihi dokuya daha yakın olmak istiyorsanız pansiyonlara çevrilmiş taş evleri tercih edebilirsiniz.

Şirince Gece Hayatı

Şirince’de havanın kararmasıyla birlikte hayat adeta durmaktadır. Dükkanlarını kapatan köy halkı evlerine çekilmekte, sokakların boşalmasıyla köy sessizliğe bürünmektedir. Bu sebeple Şirince Köyü sakin ve sessiz bir tatil arayanlar için çok daha iyi bir tercih olacaktır.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • ibrahim
  6 ay önce

  Şirince’ye tatile gitmek istiyordum ama nerelere gitmem gerektiğini net bilmiyordum. Yazınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Tavsiye edebileceğiniz başka yerler var mıdır?

  3
 • levent
  6 ay önce

  İzmir’in Selçuk ilçesindeki güzel köy. Yılın her mevsimi güzeldir Şirince, ama bahar ve güzde ayrı bir havası var. Günübirlik gidilebilir, ama en azından bir gece konaklamanın keyfine de diyecek yok…

  3
 • Kubilay
  6 ay önce

  İki yıl önce gittim. Kafa dinlemek isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

  3