• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Olur mu

  • Oyla
    Loading...

Son yıllarda bebek doğumlarında artan sezaryen tercihlerinden sonra anne adaylarında normal doğum isteğinde bir artış olmuştur. Fakat genel kanı sezaryenle yapılan bir doğumdan sonra bir daha normal doğumun yapılmayacağı yönündedir. Bunun sebebi, sezaryen yapılan yerdeki dikişlerin ve rahim içi kesilerinin normal doğum esnasındaki zorlanmalarda yırtılma ve bu durumda bebek ve annenin zarar görebilme ihtimalidir. Oysa sezaryenle yapılan bir doğumdan sonra normal bir doğum yapılabilmektedir. Doktor kontrolünde ve gözetiminde alınacak bir kararla, eğer istenirse, anne adayı normal doğum yapabilmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İçin Geçmesi Gereken Süre

Sezaryenle yapılan bir doğumdan sonra normal doğum yapabilmek için en az 2 yıl geçmesi gerekir. 2-2.5 yıl içerisinde anne adayının rahim içi yapısı, normal doğum yapabilmesi için yeterince yenilenip güçlenecektir. Rahim dokusunun bu sürede yenilenmesi sezaryen sonrası normal bir yeni doğum için şarttır. Anne adayı pelvik kası egzersizleriyle rahim ağzı, vaginal güçlendirmeler yaparak kendini daha sağlıklı ve kolay bir şekilde normal doğuma hazırlayabilir.

Normal Doğum İçin Pelvik Güçlendirme Çalışmaları

Eski dönemlerde özellikle köylerde kadınların defalarca ve kolaylıkla normal doğum yapabilmelerinin en büyük nedenlerinden biri hareketli ve aktif bir çalışma düzeni içinde olan kadınların bedensel kuvvetleriyle pelvik kaslarının doğal olarak güçlü olmasıyla açıklanabilir. Sezaryenle doğum yapan kadınların daha sonraki tercihleri normal doğum olduğunda, bunun için ciddi anlamda bir engel yoksa pelvik kaslarını güçlendirici egzersizler yapmaları son derece etkilidir. Pelvik kasları normal doğumda bebeğin rahim dışına anne tarafından itilebilmesi için ne kadar güçlenmiş olursa normal doğum o kadar kolay ve sorunsuz olacaktır.

Sezaryenden Sonra Normal Doğum

İlk doğumunu normal yapıp ikinci doğumunu sezaryenle yapan kadınların diğer doğumlarını normal yapabilme şansları daha yüksektir. Sezaryenle yapılan bir doğumdan sonra, eğer anne adayının normal doğum yapabilmesi için risk oluşturan durumlar söz konusu değilse normal yolla doğum yapılabilmektedir. Anne adayında diyabet, tansiyon, rahimle ilgili rahatsızlıklar ve problemler yoksa sezaryenden sonra geçmesi gereken süreden sonra doktor kontrolü ve gerekli egzersizlerle normal doğum yapılabilmektedir.