• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Prematüre Bebeklerde Akciğer ve Kalp Sorunu

  • Oyla
    Loading...

Prematüre bebek olarak bildiğimiz terim 20. haftadan sonra 37. hafta tamamlanmadan doğan bebekler için kullanılmaktadır. Erken doğum yapmanın birçok nedeni olabilir. Öncelikle annenin yaşı, annedeki hormon bozuklukları, yetersiz beslenme, annedeki hipertansiyon, annenin çok sık doğum yapması ya da annenin sigara, alkol ve uyuşturucu kullanması gibi sorunlar erken doğumu tetikleyebilir.

Prematüre bebekler 3’e ayrılır;

·         Düşük doğum: bebeğin 2500 gramdan az olması

·         Çok düşük doğum: bebeğin 1500 gramdan az olması

·         Aşırı düşük doğum: bebeğin 1000 gramdan az olması

Prematüre Bebeklerde Sık Görülen Sorunlar

·         Solunum problemi

·         Fiziksel gelişmede aksama

·         Enfeksiyonlara karşı hassasiyet

·         Beyin kanaması ve oksijen düşüklüğü nedeni ile beyinde hasar oluşumu

·         Akciğer ve kalp sorunları

·         Göz problemleri

·         İşitme sorunları

·         Duyma yetisinde azalma

Bakıldığında prematüre bebeklerin birçok hastalıkla karşılaştığını görürüz. Aslında dikkatlerden kaçan bir diğer nokta prematüre bebeklerin anne sütüne diğer bebeklerden daha çok ihtiyaçları olduğu gerçeğidir. İlk günlerde cihazlara bağlanan bir prematüre bebek için sonraki dönemlerinde anne sütünün ihtiyacı gözle görülür bir hal almaktadır. Özelikle anne sütünün eksikliği ileride kendini diyabetle gösterebilir. Küçük yaşta diyabet olan prematüre bebekler bu rahatsızlığın kalp üzerindeki etkisini de yine erken yaşta görebilir. Bu yüzden anneler kendilerine çok iyi bakmak durumundadırlar.

Prematüre Bebeklerde Akciğer Sorunları

Erken doğumlarda bebeklerde akciğer ve kalp sorunları birlikte çok sık görülmektedir. Prematüre bebekler yeterli solunum gücüne sahip olmadan doğarlar. Bu yüzdende ilk günlerini solunum cihazına bağlı geçirirler. Bu tedaviler sırasında bebeğin akciğer dokusunda ve hava yollarında zedelenme gibi bazı problemler olabilir. 28 günlük olmasına rağmen hala bir prematüre bebek solunum tedavisine ihtiyaç duyuyor ise ‘’kronik akciğer hastalığı’’ tanısı konulur.

Prematüre Bebeklerde Kalp Sorunları

Erken doğan bebeklerde kalp sorunları, birçok şekilde görülmektedir. İleri ki dönemlerde yüksek tansiyon, ritim bozukluğu, çabuk yorulma, kalbin yeterince kan pompalayamaması gibi hastalıklarla karşılaşmak oldukça yüksektir. Erken doğumda bebeklerin damar yapılarının gelişmemesi yine kalp sorunları tetiklemektedir. Hatta yıllar sonra damar sertliğine bile neden olmaktadır. Bu yüzden prematüre bebeklere olabildiğince dikkat edilmesi şarttır.

tag : prematüre bebek bezi   prematüre bebek kıyafeti   prematüre bebek  maması miskadin.com