• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pamukkale Gezi Rehberi

 • Oyla
  Loading...

İç Batı Ege’ de yer alan Denizli’ye her yıl binlerce turist akın etmektedir. Bu durumun meydana gelmesindeki önemli sebeplerden biri de kuşkusuz Pamukkale ilçesinde yatan doğal güzelliklerdir. Pamukkale’ye yolculuk UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan doğa harikası travertenler ile sizi burun buruna getirecektir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kenti ve Kleopatra Havuzu Pamukkale’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Bu yerlere değinecek olursak bazıları şunlardır:

 1. Pamukkale Travertenleri: Travertenler yer kabuğu hareketleri sonucu oluşmuştur. Pamukkale Travertenleri Çökelez Dağı’nda yaklaşık olarak 2500-3000 metrelik bir mesafeye yayılmıştır. Pamukkale’ de çeşitli sıcaklıklarda 17 adet havuz bulunmaktadır. Travertenlere beyaz görünüşü veren etken madde; termal suyun kaynağından çıktıktan sonra oksijen ile etkileşime geçmesi nedeniyle meydana gelen kimyasal reaksiyon sonucu termal suda bulunan bazı minerallerin uçması ve uçmayan, çökelen kalsiyum karbonattır. Başlangıçta sıvıya yakın yapıda olan bu mineral, zamanla katılaşarak kayaç şekline bürünür.
 2. Hierapolis Antik Kenti: Pamukkale Travertenleri’nden sonra bir diğer uğrak nokta ise Antik Kent. Antik Kent denildiğinde akla gelen ilk şey ise Antik Havuz oluyor. Zira deprem sonucu kent kalıntılarıyla termal suların iç içe geçip oluşturduğu görüntü görmeye değer bir güzellik ortaya çıkarıyor. Havuza girmek ücret karşılığında mümkündür. Kişi başı ücretin verilmesi ile termal suların içine gömülmüş kent kalıntıları arasında geçmiş yıllara bir kapı aralarken, termal sudan gelen şifa ile de sağlık sorunlarınıza derman bulabilirsiniz.

Pamukkale Nerede?

Pamukkale Denizli ilinde olup, il merkezine yaklaşık 16 km mesafededir.

Pamukkale Ne Zaman Gidilmeli?

Pamukkale Ege Bölgesi’nde yer almakla birlikte; İç Batı Ege’de bulunması sebebiyle Akdeniz ikliminin etkilerinden ziyade karasal iklime yakın bir iklim tipine hakimdir. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Karasal iklimde ise yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Pamukkale’ de ne Akdeniz iklimi ne de karasal iklim tam anlamıyla hakimdir. Bu sebeplerden ötürü Pamukkale’yi ziyaret açısından tercih edilebilecek en güzel zaman ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda özellikle Hierapolis Antik Kenti, Yeşildere Şelalesi gibi yerle diğer aylara nazaran göze çok daha güzel gelecektir. Her ne kadar ilkbaharda daha güzel olacağı tavsiye ediliyor olsa da yılın dört mevsimi Pamukkale’yi ziyaret için uygundur.

Pamukkale Nerede Kalınır?

Pamukkale’ de konaklama için gerek travertenlere yakın bölgelerde, gerekse şehir merkezinde pek çok otel mevcuttur. Bütçenize göre seçip, termal sulardan yararlanıp, Pamukkale gezinize dinlendirici ve yenileyeceği molalar verebilirsiniz.

Pamukkale Gece Hayatı

Pamukkale gece hayatından ziyade, doğal güzellikleri ile değerlendirilmesi gereken bir şehirdir. Geceleri Pamukkale’de hareketli bir gece hayatı değil de sakinlik arıyorsanız Pamukkale’de kalmalısınız. Gece hayatı için AVM’leri tercih edebilirsiniz. Hareketli bir gece geçirmek istiyorsanız, Çamlık’a giderek aradığınız eğlenceyi bulabilirsiniz.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • Yasin Arslan
  5 ay önce

  çok iyi ve anlaşılır bir yazı olmuş

  3