• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hurma Diyeti Neden Zayıflama Yapar?

  • Oyla
    Loading...

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite, insanları yeni ve alternatif diyet arayışlarına götürmüştür. Ender Saraç tarafından üretilen hurma diyeti 1 haftada 5 ile 7 kilo arasında zayıflatmayı sağlamaktadır. Peki, hurma diyetinin neden zayıflattığını hiç düşündünüz mü? O zaman 6 madde de hurma diyeti neden zayıflama yapar?

1)Kan Şekerini Dengeler

Hurma şeker oranı yüksek bir besin olmasına karşılık içerdiği bu şeker iyi şeker yani glisemik endeksi düşük şekerler kategorisindedir. Glisemik endeksi düşük olduğundan kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlayarak tokluk hissi oluşturur. Özellikle şeker ve diyabet hastaları için alternatif bir şeker kaynağıdır. Hem kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini engeller hem de vücudun ihtiyacı olan şeker miktarını karşılar. Hurma diyeti aynı zamanla yoğurtla birlikte yapılan bir diyet olduğundan yoğurtta hurmanın şeker oranını dengeler ve yağ yakımını hızlandırarak zayıflamayı kolaylaştırır.

2)İştah Kapatıcıdır

Hurma yapısında bol miktarda lif, selenyum, magnezyum, bakır, mineral ve minerallerle dolu zengin içerikli bir besin kaynağıdır. Yapısında bulunan lifli besinler midenin gereksiz açlık krizlerine girmesini engellerken uzun süre tokluk sağlayarak iştahın kapanmasında yardımcı oluyor. Aynı zamanda içerdiği lifler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayarak kabızlığın önüne geçiyor.

3)Hurma Kaç Kaloridir?

Zayıflama ve diyetlerin en önemli faktörü hiç şüphesiz kalori hesabıdır. 1 adet hurma yaklaşık olarak 20-25 kalori değerindedir. Bu miktar bir kare çikolatadan daha azdır. Yani bu da diyetlerinizde kullanmanız için önemli bir zemin kaynağı oluşturmaktadır.

4)Kabızlığı Engeller

Hurma sindirim sistemimiz içinde büyük öneme sahiptir. İçerdiği yüksek lif ile bağırsak hareketlerini hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Kabızlık problemlerine karşılık akşamdan hazırlayacağınız 1 bardak suyun içerisine 2 adet hurmayı koyup bekletin ve sabah bu suyu içerek güne başlayın. Bu hem gereksiz açlık durumlarını önleyecek hem de bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabız olmanızı engelleyecektir.

5)Yağ Yakımını Hızlandırır

Zayıflamak isteyen ya da diyet yapan insanların en çok bahsettiği şeylerden biri de hiç şüphesiz vücuttaki yağ oranıdır. Vücudumuzda depo halinde biriken yağlar bel, karın, basen, göğüs çevresinde toplanarak kilo alımına neden olmaktadır. Bu biriken yağlar zamanlar karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları, kalp krizleri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Zayıflarken de mutlaka vücudumuzdaki kas ve yağ oranının dengede olması gerekir. Hurma içerdiği sülfür ve potasyum ile hem kalp sağlığımızı korur hem de yağların çözülmesini sağlar.