• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Bağışıklık Sistemi Zayıflar mı?

 • Oyla
  Loading...

Hamilelik bir kadının vücudunda ciddi değişikliklere neden olan bir süreçtir. Tüm hormonlar ve tüm kaynaklar, vücuda yeni gelen embriyoyu beslemek ve büyütmek üzere hareket geçer ve doğrusu her şeyi bebeğe verince anneye pek bir şey kalmaz.
Gebelik süresince, normalde olduğunuzdan daha hassas ve hastalıklara karşı daha korumasız olabilirsiniz. Bunun en önemli nedeni vücutta eksilen vitaminler ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.
Gebeliğe bağlı oluşan hastalıkların bir kısmı da bünyenizin yorgun düşmesine ve bağışıklığınızın iyice zayıflamasına neden olabilir.

 

 

Çözüm Önerileri

Doktorunuz size takviye ilaçlar ve vitaminler yazacaktır. Bunları düzenli almanız çok önemlidir. Bebeğe iletilen her kalsiyum yerine konmazsa anne kalsiyum yönünden zayıf kalacak ve hastalanacaktır. Vücutta azalan vitamin depolarınızı bol bol yeşil sebze yiyerek, meyve tüketerek ve takviye ilaçlar alarak dengeleyebilirsiniz.

Yiyecek ve İçecekler

Vitamin yönünden güçlü yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Yeşilbiber tam bir C Vitamini deposudur ve sizi hastalıklara karşı korur. Eğer mide bulantısı dönemini geçirdiyseniz ve alerjiniz yoksa her yemeğinizde sarımsak kullanarak, bu doğal antibiyotik ile de korunabilirsiniz.
Gebelik döneminde düzenli balık tüketimi de çok önemlidir. Fosfor açısından zengin olan balıkta, seçimi dip balığı olmayanlardan yana yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Dip balıklarında cıva oranı yüksektir ve hamilelerde tüketimi önerilmez. Ancak, çiğ balık ürünlerinden (midye, karides vs) uzak durmalı, ton balığı gibi konserve ürünleri tüketmemelisiniz.
Çiğ olan her şeyden uzak durmaya gayret etmenizi öneririz. Bulaşıcı mikrop riski en fazla olan, bakteri üretiminde başı çeken çiğ gıdalar hamilelikte düşen bağışıklık sisteminde hemen kendine yer bulabilir.

İpucu

Hamileler uyur. Hem de çok uyurlar. Vücut kendini yeni bir gelişime adapte ediyor ve içinde bir canlı yaratıyor. Üzerinizdeki o yorgunluk ve uyku halini hastalık ile karıştırmayın ve bol bol uyuyun. Düzenli olarak temiz hava almanız ve kendinizi yormayacak şekilde yürüyüş yapmanız da zinde kalmanız ve bağışıklığınızı güçlendirmeniz için çok önemli. Ağır ev işlerinden, miskinlikten ve zararlı yiyeceklerden uzak durur, düzenli spor yapar ve iyi beslenirseniz gebelikte düşük bağışıklığa karşı daha dirençli olursunuz.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Cigdem
  5 ay önce

  Paylaşım için teşekkürler faydalı bir paylaşim olmuş

  4