• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü

  • Oyla
    Loading...

Bir kadının hayatının en özel dönemi olan hamilelik sürecince anne adayı hayatında birçok fiziksel ve ruhsal değişiklik yaşar. Değişikler süresince aynı zamanda hormonal etkiler sonucu adet görülme durumu da ortadan kalkar. Birçok kadın hamilelik süreci boyunca adet göremez. Bilindiği üzere adet görme durumunun olmaması ilk hamilelik belirtisidir. Adet görme süreci bittiği anda anne adayı tahlil yaptırarak gebelik durumunu kesinleştirir. Çok ender de olsa bazı kadınlarda adet görülme durumu yaşanabilir.

Adet Görme Durumunun Bilimsel Açısı

Adet görme durumu yumurtlama süreci ve döllenmeyen yumurtanın kanama şeklinde yaşanarak vücuttan atılmasıdır. Bu vücuttan atılma genellikle 26 günde bir geçekleşir. Elbette çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak bazı kadınlarda adet görememe durumu meydana gelir. Dengesiz adet görme durumu da yaşanılabilmektedir. Rahimde yaşanılabilecek birçok durum adet görmeyi engeller. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurması gereklidir. Hormonal olarak her sağlıklı kadının yaşaması gereken adet görme hali çeşitli ilaç tedavisi ile aksi durumlar tedavi edilir. Adet görme durumu sağlanır. Hamilelik durumu kesinleştiğinden yumurtlama süreci durur. Vücut tamamen bebeğin gelişim olayına ilişkin değişimi başlar. Bu süreçte yumurta üretilmemesi hali nedeni ile adet görülmez.

Adet Görülmede Genetik Etkisi

Sağlık sorunlarının birçoğunda olduğunu gibi adet görme de genetik faktörler etkilidir. Ailedeki kadınlarda özellikle birinci dereceden annesinin adet görme durumu etkiler. Bu konuda yaşanan değişiklikler incelenirken genetik faktörlerde dikkate alınır. Bu testlerle ortaya konan adet görememe hali tedavi edilir.

Hamilelikte Kanama

Hamilelik süresince ender de olsa bir kaç ay adet görülme olabilir. Bu durum hamilelik süresince olabilecek kanama ile karıştırmamak gereklidir. Eğer hamileliğinizin ilerleyen aylarda normal hamilelik sırasında vajinal akıntı renk değişikliği ve kanama halinde hemen doktora başvurulmalıdır. Bu durum enfeksiyon ya da bebek sağlığı açısından önemli bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Kanama hali bebeğin hayati tehlikesine neden olacak ise anne adayı hastanede gözetiminde hamilelik sürecini tamamlar. Olağanüstü bir süreç olan hamileliğin her farklı belirtisi durumunda doktora gidilmelidir.