• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Down Sendromu Çocuklarda Anne Yaklaşımı

  • Oyla
    Loading...

Down Sendromu gebelik döneminde tanı konulabilen bir hastalıktır. Gebelikte yapılan testler ve Ultrasonografi gibi tanı yöntemleriyle kesin tanı konulabilmektedir. Ailelerin çocuğun durumundan ziyade çocuğu düşünerek, çocuğa yönelik sevgi göstermesi gerekmektedir. Ailelerin bu durum doğrultusunda karamsarlığa düşmemesi gereklidir çünkü çocuk bu durumu gözlemleyerek algılayacaktır. Bu durum üzülmesine sebep olacaktır. Özellikle eşler dayanışma içerisinde, iyi bir anlayış çerçevesinde sorunlarını paylaşmalıdır. Eğer ailede başka çocuklar da var ise onları ihmal etmemek gerekir.

Çevrenize, akrabalarınıza, dostlarınıza Down Sendromlu çocuğu tanıştırmak, onlardan güler yüzlü bir şekilde çocuğa yaklaşmasını istemek önemli olacaktır. Çevremizdekilere nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında sahip olduğumuz bilgileri aktarıp, onları bilgilendirmek çok önemli olacaktır. Diğer Down Sendromlu çocuk sahibi olan aileler ile iletişim halinde olmak, onlarla da bilgi paylaşımı yapmak mevcut durum için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Öğretmenlerin Eğitime Yönelik Önemi

Bu sendrom ile ilgili özellikle öğretmenler çocuğun eğitimini, gelişimini ve becerilerini arttırmayı hedefleyen bir yaklaşımla çocuğa yaklaşmalı, sabırlı olmalıdırlar. Asla normal arkadaşlarıyla rekabete dahil edilmemeli, onları başaramayacakları etkinliklere yönlendirmemelidirler. Babalar, daha çok iş hayatında aktif olduklarından, Down Sendromlu çocuklarla annelerin ilgisinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda anne çocuğu sosyal aktivitelere daha çok dahil etmeli, çocuğun normal hayattan soyutlanmadan yaşamasını sağlamalıdır.

Çeşitli sosyal aktivitelere dahil edilip çocuğun duygusal ve toplumsal yaşamda başarısını arıtmak gerekir. Her ne olursa olsun çocuk aileden, toplumdan dışlanmamalıdır. Onların da normal insanlar gibi yaşamaya hakkı olduğunun bilinip, onları haklarından mahrum edici bir davranışta bulunulmaması ve bu gibi olumsuz davranışlara göz yumulmaması gereklidir.

Çocuğun Anneye Olan İhtiyacı

Down Sendromlu çocuklar herhangi bir çocuğun annesine ihtiyaç duyacağından çok daha fazla annesine ihtiyaç duyarlar. Ailelerin, özellikle annelerin onları yarı yolda bırakmaması gerekir. Diğer çocuklarla benzerliklerini aramak yanlış bir davranış olacaktır. Onlar farklıdır, özeldir. Keşkeler, üzüntüler annelerin hayatında olmamalıdır. Motivasyon düşebilir ama asla yılmamak gerekir. Çocuk hayatta kalmak, yaşama tutunmak için savaş verirken, ailelerinde onlarla gülümsemesi, onlarla hayat sürmesi, onlarla mücadele etmeyi bırakmaması gereklidir. Mutlu olmayı, sabırlı olmayı, öğrenmeyi, çocuğu kendi iç dünyasına saklamak yerine diğer topluma paylaşmayı bir hedef, bir amaç haline getirmek gereklidir.

tag : down sendromu anne karnında ne zaman belli olur  down sendromu anne yaşı down sendromu anne karnında anlaşılır mı down sendromu anneleri