• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

D Vitamini Nereden Alınır?

  • Oyla
    Loading...

D vitamini bağışıklık sistemi çalışması için iltihaplı hastalıklarla mücadele için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamindir. Kemik ve diş sağlığı için çok önemli olan D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Kemik yapımında ve dişlerin sertleşmesinde görev alır. İnce bağırsakta kalsiyum ve fosfor emilimini kontrol eder. Günümüzde en çok görülen vitamin eksikliği D vitaminidir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği kemik ağrıları ile kendini belli eder. Kemiklerdeki mineral dengesi bozulduğundan büyüme çağındaki çocuklarda raşitizm, yetişkin insanlarda osteomalasia ve ostrepoz görülmektedir. D vitamini yaşayanlarda en belirgin durum saç dökülmesidir. Ayrıca kanser riskine de neden olur. D vitamini eksikliği ile bağışıklık sistemi çalışması zarar görür ve olabilecek bir tümör durumunu kolaylaştırır. Aynı zamanda D vitamini eksikliği diyabet, obezite, tansiyon ve varisin nedeni de olabilir. Gebelik durumunda ise anne adayında oluşan eksiklik bebeğin gelişimini etkiler. Bu nedenle birçok anne adayına demir vitamin hapı verilmektedir. Özellikle yaşlı insanların sık yaşadığı eksiklik vücudun vitamini alma gücünün zayıflamasındandır. Bu durumda doktora başvurarak D vitamini ilacı kullanmak gereklidir.

D Vitamini Kaynakları

D vitamini 2 kaynaktan alınır. Bu kaynaklar güneş ışığı ve besinlerdir. Vücudun ihtiyacı olan D vitaminin %90 ı güneş ışıklarından alınır. Güneş ışığı ile deriden sentezlenerek D vitamini vücuda geçer. Kas ve yağ dokusuna geçerek orada depolanır. Kollar ve yüz açıkta olarak 30 dakika yürüyüş yapmak D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Güneş ışığına ek olarak besin maddeleri D vitamini alımınızda ektilidir. %10 ihtiyacımızı karşılayan besin maddeleri vardır.

D vitamini İçeren Besin Maddeleri

İhtiyacımız olan D vitaminini alabileceğimiz besin maddelerinin başında deniz ürünleri gelmektedir. Somon, sardalya, uskumru, ringa ve morina balıkları D vitamini açısından çok zengindir. Hayvansal gıdalardan ise, yumurta sarısı, karaciğer, et ve süt D vitamini içerir. D vitaminini besinlerden bol miktarda almak çok da mümkün değildir. D vitamini ısıya dayanıklıdır. Ama yeterince alabilmek için asla besin maddeleri yeterlidir denemez. Mutlaka güneş ışığı ile birlikte alınmalıdır.

d vitamini damla