• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çağına Uygun Kadın Modası

  • Oyla
    Loading...

Çağına Uygun Kadın Modası

Yaşamın her gün değişen, gelişen şartları içerisinde elbette moda da aynı kalmayacaktır. Peki, içinde yaşadığımız 21. Yüzyılda kadın modasında durum nedir? Kadın modası günümüze gelene kadar üstünden geçen her yıldan birtakım esintileri kendisinde baki kılarak yoluna devam etmiştir. Bu durumu moda her otuz yılda bir kendini tekrarlar söyleminden yola çıkılarak anlatmak istersek her otuz yılda bir döndüğümüz geçmişle günümüz modası harmanlanır. Moda da ki bu değişimin içinde kadın modası ise başrolü üstlenir. 20. Yüzyıla kadar kadın kıyafetlerinde hakim olan gösteriş bu yüzyılla birlikte erkek nüfusun çoğunluğunun savaşlara gitmesiyle, kadının iş hayatında etkin bir şekilde rol almasına yol açmıştır. Böylelikle kıyafetler de sadeleşmeye başlamıştır.

Moda Günümüze Nasıl Geldi?

Geçen her yüz yılda bir değerlendirdiğimiz kadın modası bin dokuz yüzlü yıllardan itibaren 10 ar yıllık periyotlarla belirgin değişimlere uğramış ve böylelikle Yetmişler seksenler doksanlar şeklinde kategorilere ayrılmıştır. Bin dokuz yüzlerden itibaren hayatımıza giren gündelik kullanıma uygun elbiseler, devasa vatkalar, ikili takımlar, kotlar çiçek desenleriyle moda da değişimin ilk izlerini görürüz.

Moda için bambaşka yılların başladığı altmışlarda ise kadınların vücut yapılarına uygun kıyafetler tasarlanmaya başladı. Yetmişlerle hayatımıza giren punk stili ve seksenlerde hayatımıza giren bir daha da asla çıkmayan birçok kez değişik şekillerle günümüzde de varlığını devam ettiren taytlarla mini eteklerle günümüz modasının temelleri atıldı. İki binli yıllar ise moda anlamında en karışık dönemlerdendir. Bu yıllarda en dikkat çekici olan ise günümüzde çok fazla benimsemediğimiz buna karşın örnekleri ile hala karşılaştığımız düşük bel pantolonlardır.

Bugünün Modası

Bin dokuz yüzlü yılların başından itibaren günümüze baktığımızda hiçbir moda akımının yok olmadığını sadece şekil değiştirdiğini görebiliyoruz. Feminen kalıplarla kadının yaşam tarzını kıyafetlere taşımaya devam eden moda akımı ise hızını hiç kesmeden devam ediyor. Uzay çağıyla hayatımıza giren metalik renkler bugün dünyaca ünlü birçok moda tasarımcısının koleksiyonunda yerini çoktan almış durumda. Slogan baskılı kıyafetler ise çağımız modasında kadının söylemek istediği her şeyi yansıtıyor. Yani çağımız modasında artık kıyafetler konuşuyor ve kadını temsil ediyor.