• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir?

  • Oyla
    Loading...

 

Rota virüsü, özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklar için tehdit oluşturan ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan bir hastalık virüsüdür. Hastalığın tanısı, dışkı tahlili ile konmaktadır. Dünya üzerinde sıkça rastlanan ve neredeyse tüm çocukların bir kez de olsa karşılaştığı bu virüs, bulaşıcıdır. Özellikle kış ayları, bu hastalık için salgın tehlikesi yaratmaktadır. Genellikle hayati açıdan çok tehlikeli bir virüs olmasa da, çok şiddetli sıvı kaybına neden olursa, özellikle bebekler için ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu hastalık, yetişkinlerde görülmemektedir. Çocuklarda görülmesinin sebebi, bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasıdır.

Rota Virüs Enfeksiyonu Belirtileri

Bu enfeksiyonun en büyük belirtisi, ishaldir. Sulu bir ishalle birlikte, şiddetli bir karın ağrısı görülebilmektedir. Bu ağrıdan dolayı, bebekler stres altına girebilmektedir. İshalin uzun sürmesi, çocuk ve bebeklerde ciddi bir sıvı kaybına yol açmaktadır. Bol bol su takviyesi yapmak, sıvı kaybıyla savaşmak için gereklidir. Sıvı kaybı, çok ciddi bir boyuta ulaşırsa, sonuçları tehlikeli olabilmektedir. Bunların yanında ateş, kusma, halsizlik gibi belirtiler, rota virüs enfeksiyonu belirtileridir. Hastalık, 10 güne kadar sürebilmektedir.

Rota Virüs Enfeksiyonu Tedavisi

Rota virüs enfeksiyonu belirtilerine sahip çocuk ve bebeklerin, acilen bir hekime görünmesi şarttır. Hastalığın tedavisi için, kesin bir ilaç olmamakla birlikte virüse karşı geliştirilen bir aşı bulunmaktadır. Hastalığın ana tedavisi, genellikle sıvı kaybını önlemeye yönelik yapılır. Kaybedilen sıvıyı yerine koyabilmek için, çocuk ve bebeklerin bu dönemde bol su içmesi gerekmektedir. İshalin tedavisi için, uygun bir beslenme diyeti uygulanabilir. Çocuklar bu dönemde ishali kesen gıdalar ile beslenmeli, bebeklerden ise anne sütü kesinlikle kesilmemelidir. Hekim tarafından yazılan ateş düşürücü ilaçlar, hastalık döneminde kullanılabilir. Hastalık belirtileri şiddetini arttırıyorsa, çocuk ya da bebek hastane ortamında gözetim altında tutulabilir ve tedavisi orada devam eder.

Rota Virüs Enfeksiyonu Korunma Yöntemleri

Rota virüs enfeksiyonu bulaşıcıdır. Hasta çocuklar ile temasta bulunmak, hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Bu yüzden hasta çocuklar ile temastan sakınılmalıdır. Rota virüsü için geliştirilen bir aşı bulunmaktadır. Aşı bebeklik döneminde ağızdan uygulanmaktadır. Bu aşı ile tamamen olmasa da rota virüs enfeksiyonundan korunmak mümkündür. Bu hastalıktan korunmak için, bebek ve çocukların kişisel hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir.