• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Başlangıç Aşamasında Zayıflamaya Yarayan Egzersizler

 • Oyla
  Loading...

Zayıflamaya karar verdiğiniz anda sizi bekleyen iki temel adım vardır. Bunların ilki düzenli ve dengeli beslenmek, ikincisi ise egzersiz yapmaktır. Beslenme düzenine günü gününe, saati saatine nasıl uyuyorsanız egzersiz rutinine de öyle uymak gereklidir. Ancak bir düzen sağlandığında yağ yakımı başlar ve sürekli olarak devam eder. Süreklilikle de zayıflama süreciniz başarı ile ilerleyecektir. Bu egzersizleri ister evde ister spor salonlarında rahatça yapabilirsiniz. Ancak başlangıç için hafif egzersizler ile başlamak vücudunuzu bu sürece hazırlamak için çok daha yararlı olacaktır.

Yürüyüş

Zayıflama sürecinde yapacağınız en temel egzersiz yürüyüş olacaktır. Her gün orta veya yüksek tempoda yarım saat yürümek size çok şey kazandıracaktır. Yürüyüş özellikle bacak ve kalça sıkılaşmasında önemli bir rol oynarken iştahınızı da kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Şeker hastalığı ile mücadelede tek dostunuz yine alışkanlık haline getirmiş olduğunuz yürüyüş egzersizidir.

Plank

Öncelikle bu hareketi nasıl yapacağınızı anlatmak daha doğru olacaktır. Plank hareketi için yüzünüz yere bakacak şekilde yatmalısınız. Dirseklerinizi yer ile dik açı oluşturacak şekilde zemine koymalı ve bununla beraber omuzlarınız da aynı hizada kalmasına özen göstermelisiniz. Sadece dirseklerinizden ve ayak parmak uçlarınızdan destek alarak vücudunuzu dik bir şekilde tutmalısınız. Bunu günde sadece on dakika yapmanızın sağlayabileceği pek çok fayda vardır. Bu hareket bel, kalça, karın kaslarınızın çalışmasında önemli bir rol oynar. Omurganıza destek olduğu için de sırt ağrılarınıza çare olacak bir harekettir. Bunun yanında daha dik durmanızı da sağlayacaktır. Sadece on dakikalık yapacağınız bu hareket metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Mekik

Bir zemine sırt üstü uzanarak bu harekete başlanmalıdır. Sonrasında bacaklarınızı hafifçe kırarak yere sağlamca basmalısınız. İki elinizi başınızın arkasına koymalı ve onlardan güç alarak vücudunuzun üst kısmını kaldırmalısınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken vücudunuzun sadece üst kısmının kalkmasıdır. Düzenli olarak üç set halinde beşer dakikalık yapacağınız bu hareket en çok karın ve göbek bölgenizdeki yağların yakımında faydalı olacaktır. Bununla beraber sadece yağ yakımı ve kasları güçlendirmede değil, bel kemiğinizi korumanıza da etkili olacak bir egzersiz hareketidir.

OKUYUCU YORUMLARI
 • ea
  6 ay önce

  güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  4