• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Astrolojiyle İlgilenmek Günah Mıdır?

 • Oyla
  Loading...

Günümüzde astroloji olarak tabir edilen sözcük dini kaynaklarda yıldızname olarak adlandırılmaktadır. Daha eski kitaplarda ise buna müneccimlik denir. Astroloji ya da Yıldızname, bir çeşit fal bakma işlemidir. Günlük neşredilen bazı gazetelerde de yıldız falı köşesi bulunmaktadır. Bu işi yapanlara astrolog denilmektedir. Astrologlar insanlara gelecekten haber verdiklerini kabul ederler.

Bazı astrologlar biraz daha ileri giderek insanların ölünceye kadar başlarından geçecek her şeyi bildiklerini söylerler. Hâlbuki bu meseleler gaybi meselelerdir. Gaybi olan konuları Cenâb-ı Allâh sadece dilediği kullarına bilme imkânı tanır. Bu bilgileri kendilerine astrolog ve medyum diyen kişilerin yıldızlara bakarak bilmesi imkânsızdır. Bu tür kişilere (astrolog) giden kişilerin geçmişi hakkında görünmeyen varlıklar astrologlara bazı şeyler söylerler. Astrologlar da bu bilgileri kendilerine gelen o kişileri aktarırlar.

Geçmişi ile ilgili bazı şeyleri astrologlardan duyan kişiler, astrologların geleceği de bilebileceğini kabul ederler. Böylelikle bilinç sahibi olamayan insanlar için günah yolu açılmış olur. Olay astrologlar ile şeytanın insanları kandırmasından başka bir şey değildir.

Yıldızlar Niçin Yaratılmıştır?

Yıldızların yaratılış gayesini bize Allah Resulü şöyle haber vermektedir: Yıldızların 3 farklı amaç için yaratılmıştır:

 • Allah’ın gökleri süslemek,
 • Onlarla şeytanları taşlamak,
 • Gece karanlığında yolunu kaybedenlerin yollarını bulması için yarattığını söyler.

Yıldızlara ve Astrologlara İnanmak Caiz Midir?

Bir Hadis-i Şerif’te de Allâh Resulü; Kim yıldızlar hakkında bu üç durumdan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata yapar ve imandan nasibini alamaz. Görüldüğü üzere bu Hadis-i Şerif’te Allah Resulü, yıldızların yaratılış amacını ve astroloji diye bilinen yıldızname ile ilgili olarak asıl gerçekleri bizlere belirtmektedir.

Cenâb-ı Allâh bildirmediği takdirde peygamberlerin ve meleklerin dahi bilemeyeceği hususları astrologlara sormak doğru bir yaklaşım değildir. Bir başka Hadis-i Şerif’te Allâh Resulü “Allâh’ın sözünü ettiğinden başka yıldızlardan bir bilgi edinirse sihirden bir bölüm öğrenmiştir. Astrologlar kâhindir. Kâhinler büyücü, büyücüler de kâfirdir.”

Bu hadislerle ilgili olarak yasaklanan husus Astroloji denilen ve falcıların yıldızlara bakarak gelecekle ilgili haber verdikleri bilgilerdir. Bu işle uğraşanlar için ağır ifadeler kullanılmış, bunların büyücü ve kâfir oldukları zikredilmiştir.

“Bir arraf’a (müneccim, kahin, falcı) giden ve ona bir şeyler soran ve söylediklerini de tasdik eden kişi benim getirdiğim dini inkar etmiştir” diyerek astrologlara giderek onların söylediklerine inanmanın Allâh Resûlü’nün getirdiği İslâm’ı ve Kur’ân’ı inkar etmek demek olduğunu açık ve net bir şekilde görülmektedir.

OKUYUCU YORUMLARI
 • gezgin
  5 ay önce

  astroojide bir bilimdir ve bilimin günah olacağını düşünmüyorum bencede

  4
 • ibrahim
  6 ay önce

  Günümüzde her bilgiyi dine bağladığımız şu günlerde böyle bir yazı yazmanız doğru olmuş en azından araştıranların bilgisi olacaktır.

  4
 • Kubilay
  6 ay önce

  Günah mı tartışılır ama burçların tuttuğunu düşünüyorum.

  4