• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

35 Yaşından Sonra Hamilelik ve Riskler

  • Oyla
    Loading...

Hamilelik günümüzde kadınların iş hayatı sebebi ile ertelediği bir durum haline gelmiştir. Yalnız bu erteleme kadınların yaş ilerledikçe bebek sahibi olma şansını azaltmaktadır. Kadın vücudunun bebeğin gelişimi için gerekli sağlıkta olması gerekmektedir. Bununla beraber ilerleyen yaşlarda gebe kalınması halinde anne de bebek de bir takım tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir. Tıbbı olarak kesinleşen bir yaş 35’dir. 35 yaşından sonra gebe kalınması halinde ortalama riskler belirlenmiştir. 35 ile 40 yaş arası riskli dönem olarak belirleniş 40 yaş üstünü ise tamamen riskli gebelik olarak kabul edilmektedir.

Düşük Tehlikesi

35 yaş üstü gebeliklerde en sık görünen durum düşük tehlikesidir. Anne adayının yaşı arttıkça bebekte anormallikler artar ve genetik kusurlar ile bu durum birleşerek düşük olmasına sebep olur. Genetik kusurların oluşması bebeğin hayatta kalmasına engel olur. Eğer anne adayında yüksek tansiyon ve diyabet rahatsızlıkları var ise hamilelik başladığı andan itibaren bu hastalıklar daha yoğun yaşanır. Bu durum bebeğin gelişmesini ve hayatta kalmasını engeller. Ayrıca ilerleyen yaş gebeliklerinde bebeğin eşinin rahim duvarına yapışarak bu durum anne için hayati tehlikeye neden olacak kanamalar meydana getirebilir.

Gelişim Geriliği

Anne adayının yaşından dolayı vücut hücrelerinin gençliğinin bebeğin gelişimi ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmesi için etkisi büyüktür. Bebeğin gelişiminde 35 yaş üstü anne adaylarında yoğunlukla yaşanan vücudun kendini gebelik için uygun hale getirememesinden dolayı olumsuz etki eder. Kan dolaşımı bozuk olur ve gelişme geriliği yaşanır. Tüm bu nedenlerle bebek hayatta kalarak doğuma kadar ulaşmış olsa da doğum erken doğum olarak gerçekleşebilir. Anne ve bebeğin yaşamını tehlikeye atılmaması için gerekli testlerin anında yapılması gereklidir.

35 Yaş Üstü Gebeliklerde Riskleri Azaltmak

Geç bebek kararı alan tüm çiftlerin gebelik olmadan doktor kontrolü yaptırarak gebeliğe engel bir durum olup olmadığının tespiti gereklidir. Anne adayı 35 üzeri ve gebe ise, ilk önce uzman doktor muayenesi ile kendinde bulunan rahatsızlıklar ile bebeğine etki etmeyecek şekilde nasıl mücadele edebileceğini öğrenmelidir.